Ragıp Diler

Uzun zamandır detaylı bir blog yazısı oluşturmak istediğim Google Featured Snippet (Position Zero) optimizasyonu konusunda bir tweet zinciri oluşturdum. Bir süredir de bu tweet zincirlerini Medium ve Linkedin bloglarımda toplayarak paylaşıyorum.

Blog yazısını ilerleyen zamanlarda ilk fırsatta paylaşmaya çalışacağım. Eğer twitter.com/ragip_diler adresinden takip ederseniz, yazdığım zaman paylaşmış olurum.

Featured Snippet optimizasyonu konusuna girmeden önce Google’da içerikle nasıl yükselebileceğinizden bahsetmek istiyorum.

İçerikle yüksek sıralamalar elde etmenin temel koşullarından biri kaliteli içeriktir. Bu yüzden sıfırıncı sıra optimizasyonu yapmak için en temelde bilinmesi gereken kaliteli içerik konusudur.

SEO konusunda dinlediğiniz ya da okuduğunuz birçok içerikte bu kaliteli içerik mevzusunu duyarsınz. “Kaliteli ve özgün içerik oluşturmak önemlidir” vs. gibi ancak özgün bir içerik oluşturduk ve kendimizce kaliteli de bir içerik oluşturduk, peki neden hala bir şeyler olmuyor diye düşünen binlerce insan olduğunu biliyorum.

Tabi, kaliteli içerik, özgün içerik demek değildir. Her özgün içeriğin kaliteli olması beklenemez veya her kaliteli içerik özgün olmayabilir.

Google, artık bir içeriği çok iyi anlayabiliyor. Yani bir içeriği taradığı zaman o içerikle ilgili kullanıcıların başka ne konuları aradığını, o konudaki içeriklerin kullanıcılara gerçekten fayda sağlayıp sağlamadığını daha net çözümleyebiliyor.

Bu yüzden kaliteli içeriğin en basit tanımı, oluşturduğunuz içeriğin hedeflediğiniz konuda yapılabilecek her sorguya cevap vermesi gerekiyor.

Mesela, SEO konusundan örnek vermem gerekirse “İşletmeler için SEO Neden Gereklidir?” gibi bir konu hedefleyerek içerik oluşturduğumuzu varsayalım. İçeriği oluştururken ilk olarak burada SEO çalışmalarının işletmeler için nasıl faydaları olduğu anlatılacak olarak düşünebiliriz.

Ancak bir işletme yöneticisi bu içerikten faydalarını öğrendikten sonra büyük ihtimalle SEO ajanslarını, fiyatlarını, ne çalışmalar yapılması gerektiğini, SEO nasıl yapılır gibi birçok farklı arama yapmaya başlayacak. İşte bu aşamada kaliteli içerik mevzusu başlıyor. Eğer bunları içerik oluştururken sadece başlığa ve konuya bağlı kalmadan, diğer araştırması muhtemel konulara da değinirsek kaliteli bir içerik olacak. Bunu site içi linklemeler veya artık arama sonuçlarında da görünen FAQ yapılandırmalarıyla çok rahat kurgulayabiliriz.

Bir de rakip içerik mevzusu var. Hedeflediğiniz konuda ilk sıralardaki rakip içeriklerden daha güçlü bir içerik oluşturmanız gerekir. Bu da yine aynı şekilde “İşletmeler için SEO Neden Gereklidir?” rakip içeriğinde belki de diğer olası aramalara cevap bulunmuyordur. Eğer siz bunları doğru analiz eder ve uygularsanız rakip içerikten daha kaliteli bir içerik oluşturmuş olabilirsiniz.

Bu konuyu daha da somutlaştırmak için kendi yaptığım bir örneği vermek istiyorum.

iPhone XS, XR ve XS Max modelleri piyasaya çıktığında her teknoloji sitesi bu telefonları inceleyip, özelliklerini yazdıkları içerikler oluşturuyorlar. Ama kullanıcılar bu modeller arasındaki fiyat farkından dolayı bu modeller arasındaki farkları da arıyorlar ama bu teknoloji sitelerinde bununla ilgili içerik bulamıyorsunuz.

Biz de bu konuyla ilgili webional.com için böyle bir çalışma yaptık ve gördüğünüz gibi hem featured snippet içeriği oluşturmuş olduk hem de kullanıcıların diğer teknoloji sitelerinde bulamadıkları niş bir içerik sunduk.

Kısaca FAQ yapılandırmasından da bahsetmek istiyorum.

Kaliteli İçerik Oluştururken FAQ Yapılandırması

Hiç bilmeyenler için FAQ, sıkça sorulan sorular bölümüdür. FAQ yapılandırması ise bunu arama motorlarının anlayabileceği şekilde yapmaktır diyebiliriz.

Bununla ilgili en detaylı bilgileri de https://webmasters.googleblog.com/2019/05/new-in-structured-data-faq-and-how-to.html buradan bulabilirsiniz.

FAQ, eskiden farklı sayfa olarak oluşturulurdu ama artık Google arama sonuçlarında (SERP) bunları gösterdiğini açıkladığı için bu bölümü içeriği zenginleştirmek için kullanabiliyoruz.

Mesela kendi blogum ragipdiler.com için hazırladığım “instagram’da nasıl reklam verilir” içeriğinde aranma ihtimali yüksek birçok soruya ayrı başlık oluşturmaktansa hem SERP’te daha çok alan kaplamak (yani daha görünür olmak) hem de rakip içeriklerden daha güçlü bir içerik oluşturmak için FAQ yapılandırmasını kullandım.

FAQ yapılandırmasından faydalanarak aranma hacmi düşük ama trafiğinizi arttıracak anahtar kelimeleri bu şekilde içeriğinizde kullanabilirsiniz.

Şimdi gelelim asıl meselemize, Google’da sıfırıncı sıraya nasıl yükselinir?

Featured snippet özelliğini daha çok liste içeriklerde görüyor olabilir ama bunun için sadece liste içerikler oluşturmanıza gerek yok.

Featured snippet için; liste içerikler, madde içerikler, sıralama içerikleri, karşılaştırma içerikleri ve tanım içerikleri oluşturabilirsiniz.

Yani birçok farklı tür içerikle sıfırıncı sırayı kazanabilirsiniz ama dediğim gibi bu içeriklerin en temelde kaliteli olması gerekiyor. Featured snippet için en önemli kriterimiz bu.

Peki, Featured Snippet için içerikte nelere dikkat etmeliyiz?

Bir tanım içeriği üzerinden örnek verecek olursam, eskiden SEO çalışmalarında “SEO Nedir?” gibi bir içerik yazmak istediğinizde içeriğin ilk paragrafı hatta giriş cümlesi “seo nedir sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse…” gibi başlayabilirdi, çünkü ilk paragrafta “seo nedir” anahtar kelimesini geçirmek önemli bir konuydu.

Artık bu şekilde başlamanızın neredeyse hiçbir anlamı yok, özellikle sıfırıncı pozisyonu hedefliyorsanız bu şekilde başlamamalısınız.

Yapılması gereken: “SEO nedir” anahtar kelimesini başlık olarak kullanıp, ilk giriş paragrafından doğrudan seo tanımını yapmanız gerekir.

Seo Nedir?

SEO, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi” hedeflenen anahtar kelimelere ait arama moturu aramalarında yükseltilmesidir.

Yani hedef anahtar kelimenizi başlıkta geçirmeniz ve içerikte o başlıkla ilgili ise sıfırıncı pozisyona yükselme şansınız bulunuyor.

Peki Karşılaştırma içeriğinde nasıl derseniz yine aynı şekilde aslında karşılaştırdığınız ögeleri başlıktaki Farklar ya da benzerlikler olarak belirttiğiniz takdirde Google bunu anlayabiliyor. Bir de özellikle paragrafa giriş cümlesinde “x ile y arasındaki farklar …” olarak başlamanıza gerek yoktur.

Tüm bu söylediklerimi uyguladığım birkaç örnek:

Bu içerik, yukarıdaki iPhone XS ile XS Max karşılaştırma içeriğinin Featured Snippet’ta görünen bölümleri.

Buradan ne anlıyoruz?

Featured Snippet için optimizasyon yapıyorsanız eski usül SEO taktiklerini unutun. Google artık içeriği çok daha iyi bir şekilde tarayabiliyor yani eski taktiklerle ilk paragrafta bilmem kaç cümle olmalı, bunların şu kadarında anahtar kelime geçmelidir gibi şeyler işe yaramıyor.

Featured snippet için yine birçok blog yazısında bulabileceğiniz bir diğer yanlış bilgi ise H1 veya H2 başlıklarından sonra yaklaşık 250–260 kelimelik içerikler üretmelisiniz gibi bilgiler. Açıkcası bu bilgiyle sıfırıncı sıraya yükselemezsiniz.

Dediğim gibi Google içeriği çok iyi tarıyor ve kullanıcının aradığı bilgi hangi paragrafta ve kaç cümle uzunluğunda olursa olsun onu snippet için optimize edebiliyor. Tabi 300 kelimelik hiç nokta koymadan bir cümle kurarsanız bu iş yalan olabilir :).

Diğer bir örnek,

Bu konuda çok güçlü rakip içerikler olmasına rağmen yine Featured Snippet’ı biz kazandık.

Eğer bu aramayı şu an yaparsanız belki bizi göremeyebilirsiniz, hatta mobil ve desktop sonuçları da farklı olacaktır büyük ihtimalle ama bunun kaynaklanma sebebi de, Google’ın bu arama sonucundaki potansiyel featured snippet kazanacak diğer benzer içeriklere de adil davranması gerektiğinden.

Yani bu bir yarışma ve eğer günün sonunda siz bu içeriği güçlendirmeye devam ederseniz, kullanıcılar da bunu onaylarsa sıfırıncı sırayı daha netleştirebilirsiniz.

Diğer bir örnek;

Üstteki içeriğin FAQ yapılandırması;

Yine buradaki sıralamayı şu an için kaybettik ama bu içerik hala test ediliyor, bunu içeriğin aldığı trafiğe bakarak anlayabiliyoruz. Bu sorguda çok güçlü rakipler olmasına rağmen birkaç gün içerisinde böyle bir pozisyon kazandık, şu an yükselerek ilerliyor. Yani birkaç ay sonra Featured Snippet’ta yine bizimle karşılaşabilirsiniz.

Featured Snippet için optimizasyon yapmak çok zor, özellikle rekabeti yüksek kelimelerde her sorguda bile farklı sonuçlar görebilirsiniz. O yüzden daha uzun kuyruklu anahtar kelimelerde bunu yaparsanız sıfırıncı pozisyonda süreklilik sağlamanız daha mümkün.

Featured snippet optimizasyonu yapmak için içeriği başlıklara boğmanıza gerek yok, mesela yukarıdaki blog açma siteleri örneğinde içerik içerisindeki paragraf ve altındaki maddeler görünmektedir.

“Blog açmak için kullanılan 6 site” içerikte bir başlık değil aslında.

Mesela içeriğin başlığı “SEO Kontrol Listesi Nasıl Oluşturulmalıdır?” olsun, “Seo kontrol listesi oluşturulurken dikkat edilmesi gerekenler:” diye bir paragraf oluşturup altına maddeler eklerseniz de sıfırıncı sırayı bu kelimelerde kazanabilirsiniz.

Featured Snippet’ı kazanmak için Google’da 1.sırada olmanıza gerek yok, ilk 5–6 sırada olan içeriklerle sıfırıncı sırayı kazanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz diğer bir şeyse, bu içeriklerde görsel kullanın. Hala birçok websitesi içerikte görsel kullanmıyor. Belki size hepsi kullanıyor gibi gelebilir ama içeriğinde hiç görsel kullanmayan daha çok site var benim gördüğüm.

Stock görsel kullanabilirsiniz ama orijinal görsel oluşturabiliyorsanız, bu daha kıymetli Google açısından.
SOURCE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here