Ragıp Diler

Bugün seotional için hazırladığım google’da yükselmek için yapılması gerekenler yazısındaki site içi seo konusuyla ilgili bölümü paylaşacağım.

Site içi SEO, websitemiz içerisinde gerçekleştirmemiz gereken optimizasyon çalışmalardır.

Kısaca, sitemizin ve sayfaların başlık, açıklama, görsel, içerik, hız optimizasyonlarını yapmaktır. Bunlara ek olarak arama motorlarının websitesini daha iyi tanımlayabilmesi için site haritası, robots.txt dosyası, ve schema yapılandırılmalarıyla da site içi seo çalışmaları desteklenir.

Site içi seo çalışmaları için kullanıcı deneyimi de çok önemlidir. Özellikle Google algoritmasının günümüzde artık her gün neredeyse 10 güncelleme aldığını düşünürsek, SEO çalışmalarının önemli bir konusu haline gelen kullanıcı deneyimi çok önemli bir faktördür.

Kullanıcı deneyimi nedir?

Kısaca, sitenin içerisinde kullanıcıların aradıkları her şeye çok basit ve kolay şekilde ulaşabilmesidir. Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz ürün bulma ve ödeme adımlarını çok hızlı bir şekilde tamamlamasına yardımcı olacak bir tasarıma ve deneyime sahip olmanız gerekir.

Kullanıcı deneyimine ek olarak Google’da yükselmek ve ilk sayfaya çıkmak için artık mobil deneyimler çok önemlidir. Google, mobil öncelikli indeksleme özelliğini de açıkladığı için sitelerin mobil cihazlara uygun responsive olması site içi seo çalışmaları içerisinde yapacağımız çalışmalardandır.SOURCE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here