Limit Markets
New York Fed Başkanı Williams’ın ifadeleri altını son altı yılın zirvesi 1450 dolara fırlattı.

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye ile yaşanan Rus S-400 füzelerinin alımı konusunda halefi Barack Obama yönetimini suçladı ve Ankara’ya yaptırım ile ilgili olarak ‘bakıyoruz’ dedi.

Trump’tan çelişkili Türkiye açıklamaları

Trump “birçok bakımdan çok zor bir durum. Dolayısıyla şu anda (yaptırımlara) bakıyoruz, ne yapabileceğimize bakıyoruz. Henüz (kararımızı) vermedik.” dedi.

Bu ifadelerinden çok kısa bir süre önce ise Trump, “Türkiye’ye yaptırım getirecek misiniz?”sorusuna, “Hayır. Şu anda buna bakmıyoruz.” demişti.

İran ile gerginlik

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir araya gelen Trump, Hürmüz Boğazı yakınlarındaki ABD Donanmasının USS Boxer saldırı gemisine yaklaşık 900 metre mesafedeki yakınlığa gelen İran’a ait insansız bir hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Ancak İran’ın dışişleri bakan yardımcısı Abbas Araqchi, Boğaz’da veya başka hiçbir yerde her hangi bir dronelarını kaybetmediklerini söyledi. İran geçen ay ABD’ye ait bir İHA’yı düşürmüştü.

Bu arada İran ulusunu açıklamadığı yabancı bir petrol tankerini ve 12 kişilik mürettebatına “kaçakçılık” suçlamasıyla gözaltına aldı. ABD, İran’dan gemiyi serbest bırakmasını istedi ve Körfez’de seyrüsefer hürriyetini sağlamak için “agresif” bir şekilde davranacağını ifade etti.

Çin-ABD’nin görüşmeleri yavaş

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Amerikalı ve Çinli müzakerecilerin Perşembe günü konuştuğunu söyledi. Lighthizer, telefonda süren pazarlıkların içeriği hakkında daha fazla bilgi vermedi. Çin ve ABD başkanlarının geçen ayki G20 zirvesinde ikinci bir ateşkes yapmayı kabul etmesinden sonra taraflar iki kezdir telefonda konuşuyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin’le telefon görüşmelerinin iyi gitmesi durumunda kendisi ve Lighthizer’ın yüz yüze görüşmeler için Pekin’e seyahat edeceğini söyledi.

Petrol talebinde düşüş

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD-Çin ticaret savaşı ve küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle 2019 petrol talebi büyüme tahminini günde 1,1 milyon varile indirdi. IEA Geçen yıl 2019 petrol talebinin 1,5 milyon bpd artacağını tahmin ediyordu. Ancak bu yılın haziran ayında bu tahmini 1,2 milyon bpd’ye düşürmüştü.

Williams’ın sözleri faiz indirimi olarak okundu

New York Fed Başkanı John Williams, politika yapıcıların ABD ekonomisinin, özellikle de düşük enflasyon ve diğer risklerle başa çıkabilmesi için teşviğe gitmesi gerektiğini söyledi. Williams bir finans toplantısında, “gözümüzün önünde bir afetin gerçekleşmesini beklemektense önleyici tedbirler almak daha iyidir ”dedi.

Ancak CNBC’ye konuşan New York Fed sözcüsüWilliams’ın sözlerinin genel geçer politikayla ilgili olduğunu söyledi ve “yaklaşmakta olan FOMC toplantısında olası politika eylemleri hakkında olmadığını” ifade etti. Williams’ın sözleri Dolar endeksini zayıflatırken altını son altı yılın zirvesi 1450 dolara fırlattı.SOURCE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here