Nikkei.

Petrol fiyatları Perşembe günü 2019’da beklenen küresel ekonomik yavaşlama ve bitmeyen bir arz dalgası nedeniyle gerilemesini sürdürdü. Amerikan ham petrol üretimi, 2018 yılının son çeyreğinde günde 11,7 milyon varillik rekor bir seviyeye ulaşıp ABD’yi dünyanın en büyük petrol üreticisi haline getirdi. Rus üretimi de hakeza aynı dönemde 11 milyonun üzerinde bir rekor kırdı.

Asya ticaretinde Perşembe sabah seansı majör birimleri için Japon Yeni’ne karşı sert bir çakılmaya neden oldu. Finans çevrelerinde ‘flash crash’ denilen çakılmada Amerikan Doları 104,96 Yen’e kadar geriledi. Euro da geçen yılın Mart ayından bu yana gün içi işlem sırasında yaşadığı en düşük seviyeye 150 pip kaybederek indi. Yen ile eşleştirilen diğer para birimleri istisna değildi. Avustralya Doları, yüzde 2’den fazla düşerek 74,50 Yen’e düştü.

Yatırımcılar ve piyasayı takip edenler, Yen’e karşı para birimlerindeki düşüşün temelden ziyade teknik sebeplere bağlıyor fakat Yen’deki alış çılgınlığı Apple CEO’su Tim Cook’un yılın ilk çeyreği için gelirlerinin azalacağı uyarısından sonra geldi. Japonya’nın hala tatilde olması ile küresel yavaşlama endişeleri birleşince Yen tırmanışa geçti.

‘Flash crash,’ piyasalarda oldukça kısa bir süre içinde çok hızlı ve sert şekilde meydana gelen düşüşlere denir. Bu durum genellikle algoritmik alım-satımların yapılabildiği elektronik bazlı hisse senetleri piyasalarında kimi zaman bilgisayar hatalarından dolayı gerçekleşir.

Apple’dan gelen korkutucu haber ABD’de Wall Street’te de hisse senetlerini vurdu. Dow Jones Industrial Average vadeli işlemleri Perşembe açılışında 300’den fazla puan kaybetti. S&P 500 ve Nasdaq, en az yüzde 1 oranında geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kongre’deki Demokrat liderler, federal hükümetin kısmi kapanmasını sona erdirmek için bir anlaşmaya varamadı. Artık Demokrat çoğunluklu Temsilciler Meclisi Trump’ın Meksika sınırına bir duvar inşa etmek için istediği 5 milyar dolarlık fon sağlamayı reddetmeye devam etti.

Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Perşembe günü yaptığı bir röportajda Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının çok büyük bir risk oluşturduğunu söyledi. Ancak, iç talebin Alman ekonomisinin büyümesine hala yardımcı olduğunu söyledi.

Bu arada Londra’da muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Brexit anlaşmasını desteklemesi parti içi saflardan gelen çağrıları görmezden geldi. Corbyn Başbakan Theresa May’in Brüksel’e yeni ve kabul edilebilir bir anlaşma getirmek için geri dönmesi gerektiğini söyledi.SOURCE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here