Limit Markets

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Enflasyon Raporu 2019-III Bilgilendirme Toplantısında, bankanın enflasyon tahminlerini düşürdüğünü açıkladı.

TCMB öngörüleri

Uysal “enflasyonun 2019 yıl sonunda yüzde 13,9 olarak gerçekleşeceğini, 2020 yıl sonunda yüzde 8,2’ye, 2021 yıl sonunda ise yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Uysal açıklamalarının devamında Uysal TCMB’nin finansal istikrara katkı sunmak amacıyla elindeki araçları gerektiğinde “etkin şekilde” kullanmaya devam edeceği ve bu tür politika kararlarını alırken “bağımsız şekilde” hareket ediyor olduğunu söyledi.

Fed faiz kararı

Piyasalar Çarşamba günü ABD Merkez Bankasının tarihi FOMC toplantısına kilitlenmiş durumda. TSİ 21:00’de açıklanacak karardan, dünya piyasalarını takip edenlerin çoğunluğu 25 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyor. Tahminlerin doğru çıkması halinde, bu Fed’in Büyük Durgunluktan bu yana 10 yılda ilk faiz indirimi olacak.

Fed Başkanı Jerome Powell, kararın ardından düzenleyeceği basın toplantısında bir konuşma yapacak.

Şangay müzakere turu başarısız

Çin-ABD Ticaret savaşındaki ikinci ateşkes sürecinin ilk yüz yüze müzakereleri Şangay’da gerçekleşti ve başladığı yerde ilerleme sağlanmadan bitti. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in başında bulunduğu heyet, Çin’den daha fazla Amerikan zirai ürün satın alması ve Çin’de faaliyet gösteren yabancı şirketlere uygulanan düzenlemeleri kolaylaştırılması için Pekin’den önemli bir taviz alamadı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i 2020 seçimlerinden sonra başka bir başkanı ile ticaret pazarlığı ve anlaşması yapmak için beklemekle suçladı.

Johnson’ın Kuzey İrlanda ziyareti

Britanya’nın yeni Başbakanı Boris Johnson Çarşamba günü Kuzey İrlanda’yı ziyaret ediyor. Johnson geçen hafta göreve geldiğinden beri Brüksel’i Brexit anlaşmasının İrlanda’ya fiziki sınır konulmasını engelleyen maddesi konusunda geri adım atmazsa, AB’den anlaşmasız olarak bir şekilde çıkmakla tehdit ediyor.

Johnson özerk Kuzey İrlanda bölgesine giderken adanın her iki tarafında Kuzey’in İngilizlerden ayrılıp İrlanda Cumhuriyeti’yle birleşmesi çağrısında bulunanların sayısı artıyor.

Almanlar ABD ile İran’a karşı aynı gemide değil

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ZDF televizyonuna verdiği demeçte, Berlin’in ABD’nin Avrupalı ​devletlerden İran’a karşı Hürmüz Boğazı’nda görev yapacak askeri bir görev gücüne katılma isteğine “çok kuşkulu” yaklaştığını söyledi.

Kuzey Kore yine füze fırlattı

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’nin Çarşamba günü erken saatlerde iki kısa menzilli balistik füzesi fırlattığını bildirdi.SOURCE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here