Şampuan ve krem markalarının ambalajları üzerindeki “yıpranan saçları onaran teknoloji”, “cildi 10 yaş gençleştiren teknoloji” gibi cümlelerden tanıdığımız teknoloji, bugünlerde her şeyi ile bize ulaşmış durumda.

Veriler, uygulamalar, canlı yayınlar, uzaya gidenler…Gerçekten teknoloji ile tanıştığımız bu dönemde teknolojiyi deneyimleyen ve deneyimleten markalarla iş yapıyoruz. Tüketiciler, mecralar, amaçlar ve pazarlama stratejileri değişti; pazarlama eski pazarlama değil, iş yapış şekillerimiz eskisi gibi değil. Her şey daha fazla teknoloji bağımlı hale geldi. Hal böyle olunca iş pozisyonlarının ya tanımları genişletildi ya da yeni iş pozisyonları doğdu.

Türkiye’de var olan pozisyonlar için yetenekli ve yetkin insanlar bulmakta zorlanırken, daha fazla yetkinlik gerektiren pozisyonlara ihtiyaç duyduğumuz bir döneme girdik.

Yaraya tuz basmak gibi olacak olsa da dünya neleri konuşuyor, biz nelerden geri kalıyoruz… Bilmek için sohbeti başlatmak gerek. İşte son 5 yıldır ihtiyaç duyduğumuz ama adını koyamadığımız iş pozisyonları.

 1. Creative Marketing Technologists (Yaratıcı Teknolojist)

Araştırma şirketi Gartner 2012’de yayınladığı bir raporunda; 2017 yılında Chief Marketing Officer pozisyonunun teknoloji bilen kişiler tarafından ele geçirileceğini ve ilginçtir ki bu kişilerin günlük yoğunluklarının, kendi işinden daha çok teknolojiyi araştırmak olacağını ortaya koymuştu. Bu ihtiyaç 2017’yi beklemeden, rapor yayınlandıktan sadece birkaç ay sonra ortaya çıktı.

Pazarlamacıların teknoloji öğrenmesi, raporda görüldüğü kadar kolay olmadı. Teknoloji uzmanlarının pazarlamayı daha kolay öğrenmesi üzerine, ihtiyacı yeterince karşılayamayan CMO’lar yerine Creative Marketing Technologists pozisyonu kendiliğinden oluşuverdi.

Türkiye’de hala isminden bihaber olduğumuz bu pozisyonda çalışan kişiler, genellikle bilgisayar mühendisliğinden mezun olmuş, işletme veya pazarlama master’ı yapmış; çoğunlukla yazılım geçmişine sahip, dijital ajanslarda veya customer-facing web ürün geliştirmesinde tecrübelenmiş kişiler oluyor.

CMT’lerden beklenen karakteristik özellikler ise stratejist, yaratıcı, teknolojiyi takip eden, ilk adapte olan ve bildiklerini bir öğretmen gibi anlatan kişiler olması.

Bu pozisyondan beklenen, farklı ekiplerin koordinasyonunu sağlayarak yaratıcı ve teknolojik projeleri ortaya çıkarması, proje sürecinde takıma destek olması.

Pozisyonla ilgili bilgilendikçe aslında aradığınız kişinin pazarlama uzmanı değil, Creative Marketing Technologists olduğunu fark ettiğinizi duyar gibiyim. İşte tam da bu noktada bir hayal kırıklığı yaratmak istemem ama Türkiye’de pozisyonun olmamasının bir diğer sebebi pozisyonu dolduracak kişilerin henüz yeterince oluşmamış olması. Güzel haber ise CMT pozsiyonun seviyesini CTO, CIO seviyesinde oluşu. Yani şirketinizde bir tane olacak bu kişi, şirket vizyonunun ve projelerin kalitesini artırmak için yeterli.

2.Chief Listening Officer

Chief Listening Officer pozisyonu duymamış olabilirsiniz ama eğer şirketinizde böyle bir pozisyonda çalışan varsa onların sizden haberdar olma olasılığı yüksektir.

Çünkü bu pozisyon sahipleri, herkesten haberdar olmak üzerine profesyonelleşmiştir. Gözleri, kulakları konuşulanların ve konuşanların üzerindedir. Sosyal medya yöneticisinin üzerinde sorumluluğa sahip olan bir pozisyondur. Görevi ise sosyal platformlardan, bloglardan ve diğer mecralardan haberdar olmak; marka veya şirket hakkında neler konuşulduğunu dinleyerek hızlı cevap verilmesini, tüm şikayetlerin, sorunların ve hatalı bilgilerin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Neden bu pozisyon yönetici seviyesindedir?

Şirketle ilgili raporlardan anlamlı sonuçlar çıkarılmasında görev alırken, markaya ve şirkete ait olumlu dönüş yaratabilen noktaları gözünden anlayacak kadar deneyime sahip olması gerekir. Bu da pozisyondaki kişilerin sektörde kavrulmuş ve yıllanmış olması demek. Sosyal medya takımındaki kişi için olay sadece bir yorum iken, bu pozisyondaki kişi onun sadece bir yorumdan daha fazlası olabileceğini bilecek deneyime sahiptir.

CLO pozisyonu 2010 yılında ortaya çıkmasına rağmen, sosyal medya yönetimi, pazar araştırması ve müşteri hizmeti veren şirketlerde çok kritik bir seviyededir. Doğru bir hareket ile tüketicilerin aklında kalabilecek olaylara kısa ve uzun vadede ön ayak olabilir.

Forbes’a göre ise bu pozisyon gerçekten yeni ve hızlı bir yükseliş içerisinde.

3. Digital Risk Officer

IT departmanının içerisinden çıkıp pazarlamanın göbeğine düşen bir pozisyon daha. İş modelinin merkezine teknolojiyi koyan şirketler için çeviklik, rekabetçilik ve reaksiyon süreleri oldukça önemlidir. Böyle şirketlerde teknolojiyi anlamak, işi anlamaktır. Bu süreçte ortaya çıkacak teknolojik risklerin önceden bilinerek iş süreçlerinin yürütülmesi gerekir.

DRO’lar verilerin pazarlamada, satış operasyonlarında, kişisel gizlilikte nasıl kullanılması gerektiğini yönetir, monitör edilen verilerin gelire çevrilmesinde etkin rol oynar. İş süreçlerini, performansları ve stratejileri etkileyen teknolojik riskleri öngörerek karar almaları beklenir.

Beklentileri karşılayabilmeleri için DRO’lar aşağıdaki konularda deneyimli olmalıdırlar.

 • Cloud, mobil, big data, sosyal medya,
 • Fiziksel teknolojiler,
 • Nesnelerin Interneti (IoT — Internet of Things)
 • Operasyonel Teknolojiler (OT — Operational Technologies)
 • Makineler arası iletişim ve güvenlik (M2M — Machine to Machine )
 • Gömülü sistemler ve güvenlik (Embedded Software and Security)

Teknolojiyi içeren birçok konuda detaylı bilgi sahibi olmalarının yanı sıra; işleri ile ilgili süreçleri etkileyecek aşağıdaki konularda da bilgi sahibi olmalıdırlar:

 • İş sürekliliği yönetimi
 • Gizlilik
 • Yasal ve düzenleyici gereklilikler
 • Finans ve bütçe

4.Growth Hacker

Facebook, Twitter, Apple gibi bizi büyüleyen internet şirketlerinin hayatımıza girmesi her şeyi değiştirdi. Hikayeleri bizlere hırs verirken başarıların arkasındakiler küçük görünen detayları dinerken Growth Hacking terimi ile karşılaştık. Bir şekilde ortaya çıkarılan zeki çözümler sayesinde bir anda büyümeyi sağlamayan Growth Hacking yöntemini, bunu gerçekleştiren kişilere ise Growth Hacker denildiğini öğrendik.

Ürün geliştirmeye ve pazarlama adımlarına kritik dokunuşlar yapan Growth Hacker’lar, Türkiye’de ismen tanılıyor olsalar da ajans dünyasında henüz yoklar.

Özünde teknoloji ve pazarlama olan bu pozisyon dünyada dijital pazarlamanın can damarı olarak konumlanıyor. Growth Hacker’lar dijital ajansın yenilikçi çözümler ile markasının kapısını çalabilmesinde etkili rol alarak küçük gibi görünen, ses getiren adımların atılmasını sağlıyor.

Veriler, kullanıcı hareketleri, yeni platformlar, yeni teknolojiler gibi birçok konuyu yakından takip eden GH’lar viral fikirler üretme konusunda da profesyoneldirler. Viral pazarlama Growth Hacking yönteminin merkezinde yer alır. Dijital ajanslarda bu pozisyondan tam olarak beklenen fark edilen fikirler üretmesidir. Tipik Growh Hacker’ların yaptığı şey; bir şeyleri hissettirecek şekilde farklı yapmalarıdır.

Tüm bu yeni pozisyonlardan çıkarılabilecek ortak sonuç ise daha fazla alanda bilgi sahibi olan, multitasking çalışabilen, yaptığını iyi yapan, kendini geliştirebilen ve gerçeklerin farkında olanların yeni dünyada daha çok arananlardan olduğudur. İhtiyacımız olan pozisyonları yazsak belki de kitap olur ama önemli olan pozisyonların varlığı değil; farklı disiplinlere sahip yetenekli ve deneyimli beyinlerin oluşması.

Teşekkürler.SOURCE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here