Seoways

Bir web sayfasını sıralamak, bir grup düşük kaliteli makale yazmak, onları bir anahtar kelime listesiyle doldurmak ve bazı ağır hizmet suni bağlantı kurma işleri yapmak kadar basitti. Artık kesinlikle durum böyle değil.

SEO kontrol listemizde bundan daha fazlası var. Bugün, Google’ın milyonlarca sayfayı kaldırmasına veya sıralamasını kaldırmasına yardımcı olan başlıca algoritma güncellemelerinin ikisi olan Panda sonrası Penguin döneminde yaşıyoruz.

Artık sistemi oynamak ve kötü içeriği iyinin üstünde tutmak artık kolay değil. Artık bir web sitesini sıralamak, bir dizi kurala (SEO kontrol listesi) uymak, harika içerik oluşturmak ve yüksek kaliteli bağlantılar kazanmak anlamına gelir.

Zorlaşıyor, ki bu iyi bir şey. Zira spam SEO SEO oyuncularını körfezde tutuyor ve web sitelerinin SERP’lerde yerlerini almasına yardımcı oluyor. Web sitenizi büyük arama motorları için etkili bir şekilde optimize etmenize yardımcı olmak için, yalnızca kapsamlı bir SEO kontrol listesi hazırladık, aynı zamanda listedeki her öğeden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair ipuçları da verdik.

Daha fazla uzatmadan, doğru yolda olmanızı sağlamak için web siteniz için kullanabileceğiniz en iyi SEO kontrol listesi.

Google Analytics’i Yükle

SEO kontrol listemizdeki ilk anahtar kelime sıralamasıdır. Yalnızca web sitenizin SERP’lerdeki pozisyonuna odaklanıyorsanız, büyük resmi kaçırıyorsunuz. SEO’yu gerçekten ölçmek ve organik trafiğin sizin için nasıl dönüştüğünü anlamak için, muhtemelen piyasadaki en iyi ücretsiz analiz aracı olan Google Analytics’i yüklemeniz gerekir.

Google Analytics;

Diğer kaynaklardan aldığınız trafikten ne kadar organik trafik alıyorsunuz?

Web sitenizin aldığı arama trafiği ne kadar kaliteli ve hangi anahtar kelimelerden Organik trafiğin dolar cinsinden ne kadar iyi performans gösterdiği (anahtar kelimelerinizin maliyetini Google AdWords’e göre karşılaştırmanız yeterlidir)

Sitenizden kaç sayfa yavaş yükleniyor ve genel kullanıcı deneyimini etkiliyor

Web sitenize Google Analytics izleme kodunu eklemek oldukça kolaydır. WordPress gibi bir CMS kullanıyorsanız, Google Analytics eklentisini kurmanız yeterlidir. Web Sitenizi Google Arama Konsoluna Ekleyin Daha önce Web Yöneticisi Araçları olarak bilinen Google Arama Konsolu, sitelerinin SEO’sunu geliştirmeye odaklanan herkes için paha biçilmez bir araçtır. Web sitenizi ekleyip doğrulayarak, performansını birden fazla şekilde analiz edebileceksiniz.

SEO Kontrol Listesi

Google Console

Bu ücretsiz aracı kullanarak Google, daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Web sitenizi arama yoluyla ziyaret eden kişilerin sayısı Web sitesi ziyaretçileriniz sizi ve sitenin tıklama oranını nasıl buluyor? Sitenize erişmek için yaygın olarak hangi cihazlar kullanılıyor? Web sitesinin sayfalarından hangisi en iyi performansı veriyor? Google Arama Konsolu’nu ayarlamak yalnızca birkaç dakika sürer; bu nedenle bunu yapmamak bir hata olur.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, işte Moz’un ayrıntılı bir rehberi. Web Sitenizi Bing Web Yöneticisi Araçlarına Ekleyin Google’ın Bing’i her şekilde yönettiği konusunda hiçbir şüphe yoktur ve arama trafiğinizin çoğunu buradan alacağınız yerdir. Ancak bu, sitenizi Bing Web Yöneticisi Araçları’na eklemeyi göz ardı etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

SEO Kontrol Listesi Bing Webmaster

Bu aşağıda verilen, Bing’in SEO arenasında önemini göstermesinin birkaç güçlü nedenidir: Hedefli arama trafiğine gelince, kim daha fazlasını istemez? Bing’den aldığınız organik trafik, web sitenizin toplam trafiğinin küçük bir yüzdesini oluştursa bile, yine de oldukça önemlidir. Bu da potansiyel satış veya satışa dönüşme şansının yüksek olduğu anlamına gelir. Bing uzun süredir buralarda ve büyümeye devam ediyor.

Aslında, son raporlara göre, Bing’in arama pazarındaki payı, büyük arama babalarından Google’dan daha hızlı artıyor. Google Arama Konsolu, Bing Web Yöneticisi Araçları’nın sahip olduğu özelliklerin çoğuna sahip olsa da, bazıları Bing’e özgüdür. Örneğin, Bing, Web Yöneticisi Araçları’nın Yahoo verilerine erişebiliyor, ancak Google bunu yapmıyor.

Bing, ikincil iken Google, birincil organik trafik kaynağınızdır. Bu nedenle, sitenize gelen arama ziyaretçilerini artırmak konusunda ciddiyseniz her ikisine de odaklanın.

Sayfa Hızında Sekme Tut

SEO kontrol listemizdeki sayfa hızıdır. Sayfa hızı, bir sayfanın tüm içeriği yüklemesi ve görüntülemesi için geçen süredir. Ve dikkate alınması gereken önemli bir SEO faktörüdür. İnsanların web sayfalarının hızlı yüklenmesini istediklerini anlamak roket bilimini gerektirmez.

Ve Google aynı olduğunu düşünüyor, bu yüzden genel site hızını bir sıralama sinyali olarak kullanıyor. Hız düşükse, arama motoru örümcekleri daha az sayfa taramaya başlayabilir. Daha iyi sayfa hızı yalnızca sıralamanızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi dönüşümler sağlar.
Sıkıştırmayı etkinleştirerek, yönlendirmeleri azaltarak, önbelleğe alma ve görüntüleri optimize ederek web sitenizin sayfa hızını artırabilirsiniz.

Sayfa hızını kontrol etmenin basit bir yolu Google PageSpeed ​​Insights adlı ücretsiz bir araçtır. Kullanırken, en iyi sonuçları elde etmek için 80’in üzerindeki bir skoru hedefleyin. Sayfalarınızın Kalitesini Artırın Web sitesi sayfalarınız arama motorlarına erişemiyorsa veya iyi kalitede değilse, sıralanmalarını bekleyemezsiniz.

Web sitenizi taramak ve aşağıdakileri sağlamak için Screaming Frog veya Google Arama Konsolu gibi bir SEO aracı kullanın: Sıralamak istediğiniz sayfalarda yanlış yerleştirilmiş “noindex” etiketi yok, aksi halde dizine eklenmiyor. Arama motoru örümcekleri, kasten gizlemek istedikleriniz hariç, web sitenizin tüm sayfalarına erişebilmelidir.

Hiçbir sayfada yinelenen içerik yok. Google, yinelenen içeriğe sahip olduğunuz için sizi cezalandırmazken, sizi de ödüllendirmez. Bu nedenle, tüm sayfaların benzersiz içeriğe sahip olduğunu görün. İnce veya zayıf içerikli sıfır sayfa var çünkü Google, gerçek değeri sunan alakalı içeriğe sahip web sitelerini tercih ediyor. Web Sitenizi Mobil Duyarlı Yapın Giderek daha fazla insan İnternet’e akıllı telefonlarından ve tabletlerinden eriştiğinden, web siteniz yanıt vermeyerek şansını yakalayamaz.

Birisinin sitemizi ziyaret ettiği cihazdan bağımsız olarak, harika bir deneyime sahip olmaları gerekir. Bu, SEO kontrol listemizdeki mutlak şartlardan biridir. Tanınmış herhangi bir SEO şirketine danışın, her birinin mobil uyumlu bir siteye sahip olmanın önemini kabul ettiğini göreceksiniz.

Yanıt veren web tasarımı, aşağıdaki SEO avantajlarına sahiptir:

1. Google Duyarlı’yı Seviyor:

En yüksek hızda büyüyen yerel sitelere mobil trafik çekmesiyle, Google’ın mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmasını tavsiye etmesi şaşırtıcı değil. Google’ın geçen yıl mobil uyumlu içeriğe ve web sitesine sahip olmanın önemini duyurduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Günümüzde, çoğu tüketici bu gadget’ları neredeyse her şey için bakmak ve alışveriş yapmak için kullanmaktadır.

Piyasadaki en iyi ürünlere sahip olduğunuzu hayal edin, ancak kimse çevrimiçi mağazanızdan satın alamaz, çünkü web sitenizin düğmeleri iPhone’larda kullanıldığında ya da menünüz tabletlerde yanıt vermiyor. Bu sinir bozucu olurdu, değil mi? Dolayısıyla, duyarlı bir web tasarımına sahip olmanın sizi büyük G’nin iyi kitaplarına götürdüğünü ve SERP’lerde daha iyi bir pozisyon elde etmenize yardımcı olduğunu söylemek güvenlidir.

2. Düşük Hemen Çıkma Oranı:

Resim — bu kadar akıllı olmayan web sitelerini ziyaret edenlerin akıllı telefonlarını ziyaret etmekte zorlanıyorlar. Sonuç? Ayrıldılar. Hemen çıkma oranınız artar. Ve sıralaman düşüyor. Çünkü Google, yüksek hemen çıkma oranını alakalı içeriğin eksikliği olarak görüyor. Oysa yanıt veren bir site, ziyaretçileri meşgul tutar ve onlara aradıklarını verir. Basit.

3. Daha İyi Kullanıcı Deneyimi:

Duyarlı bir web sitesi açıkça kullanıcı dostudur. Hangi otomatik olarak Google gözünde daha fazla brownie puan getirir. Unutmayın, bir web sitesinin kullanıcı katılımı ne kadar yüksek olursa, web sitenin şansı o kadar yüksek olur. İyi Bakımlı bir XML Site Haritası Var XML site haritalarını kapsamazsak SEO kontrol listemiz iyi olmaz.

XML site haritaları uzun süredir var, ancak rezil Google Panda algoritması güncellemesinden sonra önemi arttı. Bir XML site haritası, herhangi bir değişiklik veya güncellemenin arama motorlarını uyararak içeriğinizin daha hızlı dizine alınmasına yardımcı olur. Ayrıca Google’a, içeriğin orijinal yayıncısı olduğunuzu ve sendikasyonu veya küratörlüğünü yaptığı diğer web sitesi olmadığını bildirir.

Unutmayın, Google Panda’nın işinin bir yönü de, yinelenen içerikten SERP’lerden kurtulmak. Uygun bir XML site haritasına sahip olmadığınızda, içeriğinizin küratörlüğünü yapan veya sendikalayan bir site sizden önce dizine eklenirse, orijinal içeriğiniz arama sonuçlarından çıkarılabilir. Site haritanızı gözden geçirirken aklınızda bulundurmanız gereken üç şey vardır:

  1. Temiz Tutun: Web sitenizdeki bazı sayfaların endekslenmesini engellediniz mi? Kanonik olmayan sayfalarınız var mı? Sitenizde yönlendirme URL’leri kullanıyor musunuz? Evetse, bunları ve diğer gereksiz sayfaları site haritasından hariç tutmanız gerekir. Site haritanız temiz değilse, Google tarafından fark edilmez. Site haritanızın Google Arama Konsolunda herhangi bir hata olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
  2. Güncel Tutun: Site haritanız Google’a sitenizdeki güncellemeleri bildirmekten sorumlu olduğundan, onu taze tutmanız yeterlidir. Siteye her yeni içerik eklediğinizde, güncelleştirildiğinden emin olun.
  3. Daha Az URL Adresi Tutun: Google, 50.000’den fazla URL’ye sahip site haritalarını taramadığından, daha az sayıda, daha kaliteli URL’lere sahip olmak daha iyidir. Bu sayede önemli sayfalar düzenli olarak taranacaktır.

Dizine Alınmış Sayfa Sayısını Kontrol Edin Web sitenizin sayfalarının kaçının Google’da indekslendiğini bilmek önemlidir. Niye ya? Çünkü sitenizde arama sonuçlarında göstermek istediğiniz gerçek sayfa sayısıyla eşleşmeleri gerekir. Düzensiz bir boşluk olması durumunda, sitenizde izin verilmeyen sayfaların sayısını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Web sitesi sayfalarınızın endekslenmesini siteye yazarak kontrol edebilirsiniz: domain.com Google veya Bing. Dahili Bağlantıları Düzenli Olarak Kontrol Edin Sadece web sitenizin harika bir kullanıcı deneyimine sahip olmasını değil, aynı zamanda daha iyi taranabilirlik olmasını istersiniz. Odaklanmış ve iyi düşünülmüş bir iç bağlantı yapısına sahip olmak, pagerank’ın web sitesinde etkin bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olur.

SEO Kontrol Listesi Dahili bağlantıları kontrol ederken veya denetlerken, odaklanmanız gereken üç soru:

Web sitenizin ana sayfasındaki önemli sayfalarınız ne kadar uzakta? Ana sayfadan üçten fazla tıklama uzaktalarsa, onları yakınlaştırmaya çalışın. İç bağlantı yapısı karmaşık veya çok derin olmamalıdır. Sitede herhangi bir kopuk bağlantı var mı?

Her iki kopuk bağlantıyı düzeltmek veya kaldırmak genel bir fikirdir, çünkü hem ziyaretçileriniz hem de arama motorlarınız için kötüdür. Onlarla ilgilen ve sonra. Ziyaretçilerinizi birden fazla yönlendirmeden mi alıyorsunuz?

Evetse, o zaman yönlendirme bağlantılarını güncellemeniz gerekir — özellikle çok fazla yönlendirmeleri varsa. Bunu yapmak, arama motoru tarayıcılarına pozitif bir sinyal gönderir ve ayrıca yükleme süresini de geliştirir. Sürekli olarak iç bağlantılarınızı denetlemek, uzun vadede harika SEO sonuçları verecektir. Yani yapmak için birkaç dakikanızı ayırın. Buna değecek.

Web Sitenizin Tarama Bütçesini Geliştirin Hayır, tarama bütçesinin SEO bütçenizle hiçbir ilgisi yoktur, ancak SEO kontrol listemizin hayati bir parçasıdır. Tarama bütçesi, temel olarak web sitenizin bir günde arama motoru tarafından taranan sayfalarının sayısıdır. Sitenizin tarama bütçesini görmek için Google Arama Konsolu’na giriş yapın.

SEO Kontrol Listesi Tarama İstatistikleri Tarama bütçenizi bilmek, denklemin yalnızca bir kısmıdır. Diğer kısım aslında onu optimize etmeye veya arttırmaya çalışıyor. SEO bütçesinden tasarruf etmek için para ödüyor, tarama bütçesinden tasarruf etmek için para ödüyor. İşte nasıl yapılacağı: Sitenizdeki yinelenen her sayfayı ortadan kaldırın, çünkü arama motoru örümcekleri yinelenen sayfaları ziyaret ettiğinde, tarama bütçenizi kaybedersiniz. Sıfır SEO değeri olan sayfaların (şartlar ve koşullar ve gizlilik politikaları gibi) dizine alınmasını engelleyin.

Bunları basitçe Disallow kuralı altındaki robot.txt dosyasına ekleyin, böylece kullanmaya başlayabilirsiniz. Bozuk bağlantılardan kurtulun veya arama motoru tarayıcılarının SEO bütçenizi boşa harcamaması için düzeltin.
İlerlerken, tarama, bütçenizi gerçekten taranmayı, dizine alınmayı ve sıralanmayı hak eden sayfalar için ayırmanın olumlu etkilerini fark edeceksiniz.

Başlık Etiketlerini Optimize Et Başlık etiketleri, başlıklarla aynı değildir, SEO kontrol listemizde kendi rolleri vardır. Bu nedenle sitenizdeki her sayfanın kendine özgü benzersiz, iyi yazılmış bir başlık etiketi olmalıdır. İnsanlar arama motoru sonuç sayfalarından geçtiğinde ilk gördükleri başlık etiketidir. Onların dikkatini çekerse, harika. Aksi takdirde siteniz aşağı kaydırılır. Başlık etiketleri yalnızca sitenizin SERP’lerde tıklama oranını artırmaz, aynı zamanda Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde daha yüksek bir TO elde etmenize yardımcı olur.

Başlık etiketiniz ne kadar sürmeli?

Tatlı nokta 70 ila 50 karakter arasında. Çünkü çok uzun sürerse, arama motorları tarafından kısa kesiliyor. Çok kısa ise, mesajı iletemez. Ayrıca, birincil anahtar kelimenizi başlık etiketine (tercihen başlangıçta) dahil etmek, arama motoru sıralamalarınızı olumlu yönde etkileyebilir. Anahtar kelimeyi doğal ve okunaklı görünecek şekilde örmeye çalışın. Mümkünse, tıklama oranını artırmak için marka adınızı kullanın.

Ancak, ne pahasına olursa olsun, anahtar kelime doldurma işleminden kaçının. Net bir açıklama yaz Ahrefs’e göre, anahtar kelimenizi meta açıklamada kullanmak, sayfanın sıralaması üzerinde pek bir etkiye sahip değildir. En azından sayfa başlığı kadar değil. Bununla birlikte, güçlü bir tanım oluşturmak için hala önemlidir.

SEO Kontrol Listesi Etkili SEO sadece daha üst sıralarda yer almakla kalmaz, aynı zamanda arama yapan kullanıcının dikkatini çekmekle de ilgilidir. Bu, rakip web sitelerinden uzak durmak ve daha fazla trafik çekmekle ilgilidir.
Birisi meta açıklamasına dahil edilen (doğal olarak) belirli bir anahtar kelimeyi aradığında, otomatik olarak vurgulanır. Bu da daha iyi bir tıklama oranına yol açabilir. Sadece SERP’lerde değil, sayfanın paylaşıldığı sosyal medya sitelerinde de.

Bu nedenle, sitenizdeki her önemli sayfa için bir meta açıklamanız olduğundan emin olun. Arama sonuçlarında kesilenden daha fazla herhangi bir şey olarak, 160 karakterin altında tutun. SEO dostu URL’lere Evet Deyin URL yapınız SEO’da önemli bir rol oynamaktadır.

URL’leri doğru bir şekilde yapılandırmak ve daha fazla arama motoru dostu yapmak için yapmanız gerekenler:

  • Her URL’yi insanlara okunabilir hale getirin, çünkü bir URL ne kadar temiz ve erişilebilirse SEO’da o kadar fazla yardımcı olur.
  • Hedef anahtar kelimelerinizi URL’lerde kullanın. Bunu yapmak, bağlantı metni olmaması durumunda sayfanın ne hakkında olduğunu göstermeye yardımcı olur. Ancak daha da önemlisi, kullanıcılar anahtar kelimeyi SERP’lerin URL’sinde görebilir, bu da TO’yu iyileştirir. Çirkin URL parametrelerinden kaçının. Bir URL açık ve iyi biçimlendirilmemişse, insanlar ve arama motorları karışabilir.
  • URL’nizde dinamik bir parametre olan ve a.k.a karakterlerinden oluşan uzun bir sayı ve karakter dizisine sahip olabileceğiniz ve hala iyi bir şekilde sıraladığınız günler geride kaldı. URL’lerinizi kısa ve odaklanmış olarak 50 ila 60 karakter arasında tutun. Açıkça uzunlarsa tekrar yazınız.
  • Büyük arama motorlarının uzun URL’lerle hiçbir sorunu olmasa da, insanlar sosyal medyada kopyalama, yapıştırma, gömme ve paylaşırken oldukça güç olabilirler. Bunu söyledikten sonra, kısa URL’ler de sıralamalara yardımcı olabilir.

Yukarıdakileri yapmanın yanı sıra, sayfa başlıklarını URL’lerle eşleştirmeyi deneyin, güvenli olmayan noktalama işaretlerini kaldırın ve daha az klasöre sahip olun. Bekleme Süresini Artırma Çalışması Google, kullanıcının SERP’leri tıkladıktan sonra bir sayfada geçirdiği zaman da dahil olmak üzere pek çok şeyi izler — buna bekleme süresi denir.

Sağduyu, sayfanızın yeterince yapışkan olması gerektiğini, böylece ziyaretçilerin sitenizi taramak için daha fazla zaman harcadığını söylüyor. Ve Google buna katılmıyor. Arama motorları kullanıcıları en alakalı içeriğe bağlamayı hedeflediğinden, bekleme süresi, kullanıcının aradığı anahtar kelime ile o kadar alakalı olmayan sayfaları filtrelemelerine yardımcı olur. Başka bir deyişle, kalma süresi ne kadar yüksek olursa,

Google aşkı o kadar fazla alır. SEO Kontrol Listesi Peki, sitenizin oturma zamanını artırmak için nasıl gidiyorsunuz? Sadece olduğunuzdan emin olun: Düzenli olarak yüksek kaliteli, değerli içerikli içerik oluşturma ve yayınlama, böylece sitenizi ziyaret eden kişilerin kalma ve geri dönme nedenleri olabilir. Daha fazla değer vermek ve etkileşimi artırmak için video içeriğini de kullanmak isteyebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek ve arama motoru sonuç sayfasına geri dönmeyecek şekilde sağlam bir iç bağlantı yapısına sahip olun. Bununla birlikte, Wikipedia muhtemelen en yüksek bekleme süresine sahiptir! Web sitenizin tasarımını ve navigasyonunu basit / açık tutun. Sayfalarda çok fazla karışıklık olması ziyaretçiyi geri dönmeye zorlayabilir. Son olarak, anahtar kelime amacının önemini öğrenin. Sayfadaki içeriği birincil anahtar kelimeyle alakalı tutmaya çalışın.

Görüntüleri Optimize Et

SEO kontrol listemizdeki son görüntü optimizasyonu. Google Görsel Arama oldukça popüler ve daha fazla trafik almak için harika bir yol. Bu nedenle, uygun görüntü optimizasyonu sadece insanlar için değil, aynı zamanda arama motorları için de önemlidir.

Görüntüleri etkili bir şekilde optimize etmek için yapabileceğiniz üç şey:

  • Dosya boyutunu büyük ölçüde küçülterek görüntüleri web için optimize edin. Bunu görüntü kalitesini etkilemeden yapın. Dosya adlarını daha açıklayıcı bir şeyle değiştirin, böylece arama motorları onları bulmakta zorlanamazlar.
  • Her bir görüntüye bilgilendirici alt metin veya alternatif metin ekleyin; böylece arama motorları onları anlayabilir ve umarım daha üst sıralarda tutabilir. Resimler SEO ile şansınızı artırmak için, en iyi sonuçları elde etmek için izlemeniz gereken resim yayınlama kurallarını bulacağınız
  • Google Web Yöneticisi Kılavuzuna bakın.

Sonuç Orada var — aslında web sitenizi diğer rakip sitelerin üstünde rütbesine yardımcı olacak bir SEO kontrol listesi. Sitenizin yeni veya eski olması önemli değildir, yukarıdaki bilgileri uygulamaya koyduğunuz sürece, gerçek dünya sonuçlarını göreceksiniz.

https://www.seoways.net/SOURCE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here